28 Eylül 2021
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Nasıl kilo alırım?
Nasıl kilo alırım?

Nasıl kilo alırım?

Ne kadar yersem yiyeyim “kilo alamıyorum” mu diyorsunuz? Bilinçli bir şekilde, doğru yöntemlerle, sağlıklı kilo almanın yollarını bu yazımızda bulacaksınız.

SAĞLIKLI KİLO ALMAK

Günümüzün en büyük sorunların biri de obezite ve fazla kilolar. Bir sürü insan daha zayıf ve fit bir görünüme sahip olmak için diyetler, sporlar, egzersizler yapıp duruyor. Ancak bazıları da varki ne yaparlarsa yapsınlar kilo alamıyorlar. Akşam geç saatte yemek yemeler ya da yemek yedikten sonra hemen uyumalar filan pek bir işe de yaramaz. Zaten bu yapılanlar da doğru ve sağlıklı yöntemler değildir. Kilo almak için yapılması gereken, sağlıklı ve bilinçli kilo almak için çalışmalardır.

Ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum!

Evet kızlar. İlk paragraftan da anladığınız üzere bugünkü yazımızda sağlıklı bir biçimde kilo alma konusunu ele aldık. Kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde yemek yemek, pasta ve tatlıları, yağlı yiyecekleri ve hamurişileri kilo aldırır diye düşünerek aşırı miktarlarda tüketmek kilonuzu artırmaktan ziyade diyabet, şeker, kolesterol ve benzeri birçok hastalığa yakalanmanıza sebep olur. Belki kilo alırsınız doğru ama sağlıksız kilo alırsınız. Basenler ve göbekte aşırı yağlanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kilo almak için tek yönlü beslenmeden kaçınmalı ve karbonhidrat, yağ, protein, mineraller vb. her gruptan besin alımına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı kilo almak zayıflamaktan daha zordur

Müzmin zayıf ve kilo almaya çalışan biri iseniz ‘Aman sen de! Kilo almak için bol bol cips, çikolata, pasta, börek, tatlı ne bulursan ye. Nasıl olsa kilo alırsın. Bak biz zayıflamaya çalışıyoruz. Senin yaptığın da iş mi…’ benzeri cümleleri siz de mutlaka duymuşsunuzdur. Oysa sanılanın aksine zayıf kişilerin sağlıklı kilo alması pek de kolay değildir. Hatta iştahsızlık sorununuz da varsa kilo almanız; fazla kilolu olan birinin zayıflamasından çok daha zordur. Mutlaka uzman diyetisten desteği almalısınız.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Kilo Almak İçin Tavsiyeler

Sağlıklı kilo almak için en doğru işlem düzenli spor ve düzenli diyet yaparak kilo almaya çalışmaktır. Bu bağlamda her gün düzenli ve sağlıklı bir sabah kahvaltısı yaparak güne başlamak yapacağınız en doğru işlem olacaktır. Hiçbir ara ve ana öğünü atlamamaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde beslenmenize dikkat ederek sporla desteklediğinizde kendiliğinden sağlıklı bir şekilde kilonuzu artırmış olacaksınız.

Ayrıc yanınızda sürekli kuru meyveler bulundurup ara öğünlerde bunları tüketmeniz faydalı olacaktır. Gün içerisinde ara öğünlerden birinde de mutlaka sütlü bir tatlı yemelisiniz. Tatlınızın üstüne bolca ceviz, fındık, fıstık atmayı da unutmayın. Yine kahvaltılarda çay-kahve ikilisi yerine meyve suyu-süt  tercih etmeniz de faydanıza olacaktır.

Sağlıklı kilo almalar 🙂

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

4 yorum

  1. Millet kilo vermek için uğraşır, bende almaya çalışıyorum. Bir türlü kilo alamıyorum, çok yememe rağmen kilo alamıyorum, sizin tavsiyelerinizi de deneyeceğim teşekkürler.

  2. Ben de aslında kilo almak için yöntemler araştıran kadınlar arasındayım. Son derece zayıfım ve kaburga kemiklerim sayılıyor neredeyse. Normal değil ancak kilo alacağım inşallah.

  3. Hayat gerçekten hiç adil değil 🙂
    Ben kilomu korumak için her gün 10 km koşmak ve canımın istediği şeyleri dikkatli tüketmek zorundayken, insanlar kilo almaya çalışıyor.

  4. Bu sıralar fazlasıyla sağlıksız bir şekilde kilo kaybı yaşıyorum, umarım tavsiyeler ile birlikte toparlarım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*