25 Eylül 2021
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Evde Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri
Evde Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri

Evde Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri

Sağlığımızı korumak ve fit bir vücuda sahip olmak için düzenli karın egzersizleri de yapmamız gerekir kızlar. Bu yazıda sizler için basitten zora doğru karın bölgenizi çalıştıracak egzersiz hareketlerini ele aldık. Hareketleri mümkün olduğunca doğru bir şekilde yapmaya gayret göstermeniz önemli. Tekrar sayılarında da en az belirtilen sayı kadar yapmaya çalışın. Kendinizi iyi hissediyorsanız en büyük tekrar sayısına kadar da yapabilirsiniz.

Her antrenmandan önce 10-15 dakika kadar ısınma-esneme hareketleri yapmanız gerekmektedir. Bu sayede vücudunuz antrenmanlara daha iyi tepki verecektir.

Ters Karın Sıkıştırma - Reverse Crunch

1. Ters Karın Sıkıştırma (Reverse Crunch): Dizleriniz bir arada olacak şekilde bacaklarınızı 90 derece kırıp ayaklarınızı yere yerleştirerek sırt üstü uzanın. Destek almak için avuç içlerinizi aşağıya bakacak şekilde yere yerleştirin. Dizlerinizi göğsünüze doğru sıkıştırırken kalçanızı yerden kaldırabilmek için karın kaslarınızı sıkın. Hareketin üst noktasında bekleyin ve belinizin kavis yapmasına veya yerden kalkmasına izin vermeden bacaklarınızı aşağıya indirin. Bu hareketi 2 set 12-15 tekrar arası yapabilirsiniz. Daha etkili bir çalışma için bu hareketi ellerinizi ensenizde birleştirip de yapabilirsiniz.

Karın Sıkıştırma - Crunch

2. Karın Sıkıştırma/Yarım Mekik (Crunch): Tamamen düz ve minderli bir yüzeye sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınız düz olarak yere değsin. Ayak aralığınız omuz genişliğinde olsun. Ellerinizi yere paralel yerleştirebilir, karın üstünde toplayabilir veya başınızın arkasında tutabilirsiniz. Başınızı yavaş yavaş dizlerinize yaklaştırın. Hareketi yaparken karın kaslarınızın çalıştığını hissedin. Yerle sırtınızın arasında 40-50 derecelik bir açı olmalı. Bu pozisyonda birkaç saniye bekledikten sonra yavaşça tekrar yere uzanın. Yukarı çıkarken nefes verin, yatar pozisyona geçerken nefes alın. Başlangıçta 12-15 tekrardan 2 set yapabilirsiniz.

Sopa ile Twist Hareketi

3. Sopa ile Twist Hareketi: Sırtımız dik olmalı ve ellerimizle sopayı tutmalıyız. Elleri sopaya takmak yok yani. Bir sağa, bir sola ayakta oturur pozisyonda 2 set 12-20 tekrar yapabilirsiniz.

Bu üç hareket karın sıkılaştırma hareketlerinin giriş seviyesinde olanları kızlar. Bu hareketleri 3-4 hafta yaptıktan sonra orta seviye antrenmana ve 7-8 hafta sonra da ileri seviye antrenmanlara geçebilirsiniz. Orta ve ileri seviye antrenmanları ilerleyen günlerde paylaşacağız, takipte kalın kızlar!

Bu yazımızla birlikte Basen ve Kalça İnceltici Ev Egzersizlerini de yapmayı ihmal etmeyin kızlar!

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*