25 Ocak 2022
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Evde Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri – Bölüm 3
Evde Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri – Bölüm 3

Evde Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri – Bölüm 3

Karın egzersizleri yazı dizimizin üçüncü ve son bölümü ile devam ediyoruz kızlar. İlk bölümde giriş seviyesi egzersizlerin ardından, ikinci bölümde orta seviye karın inceltme egzersizleri vermiştik. İlk bölümü 3-4 hafta kadar yaptıktan sonra ikinci bölüm egzersizleri de 7-8 hafta kadar yapmanız yeterliydi.  Son bölümü uygulamaya geçmeden önce yaklaşık olarak 3 ay kadar çalışmış olmanız gerekiyor yani. Artık hareketleri rahatlıkla görsellerde belirtildiği gibi yapabiliyor olmanız lazım. Sayıları da zamanla bünyenize göre artırabilirsiniz artık.

Her zaman olduğu gibi yine ısınma hareketleri yapmadan çalışmaya başlamamız gerektiğini hatırlatalım.

V-Up V yapma Hareketi

1. V-Up (V Karın hareketi): Bu egzersiz, özellikle karın kaslarını harekete geçirmektedir. Ayrıca pozisyonu dengelemek için de birçok farklı kas gurubu da dolaylı olarak kullanılır. Çok ileri seviyeli bir egzersizdir. Bel ve omurga bölgesinde sorunu olanların yapmaması önerilir. Görselde hızlı göstermesine rağmen bu hareketi mümkün olduğunca yavaş ve kontrollü yapmanız daha uygun olacaktır. 12-15 arası tekrarla 4 set yapabilirsiniz.

Crunch Hareketi Karın Sıkıştırma/Yarım Mekik
2. Karın Sıkıştırma/Yarım Mekik(Crunch): Mekik hareketini ilk bölümden biliyorduk zaten. Bu hareketi 15’er tekrardan 4 set yapmamız yeterlidir.

Hip Thrust Kalça Kaldırma Hareketi

3. Hip Thrust (Kalça Kaldırma Hareketi): Kalça kaldırma hareketinde ise, ellerimiz yanda serili iken ayaklarımızı taban yukarı bakacak şekilde kaldırıyoruz. Bu konumda iken kalçamızı kaldırıp bir süre havada tuttuktan sonra geri bırakıyoruz. Bu hareketi 15’er tekrardan 4 set yapmamız yeterlidir.

Oblique Crunch / Yan Mekik Hareketi

4. Oblique Crunch (Yan Mekik Hareketi): Normal mekik hareketinden farklı olarak bu hareketimizde birleştirdiğimiz ayaklarımız sağ yada sol tarafımıza yatırılarak yapılıyor. Bu hareketi 4 set 15-20 tekrar olacak şekilde yapıyoruz.

Bu hareketleri de en az sekiz hafta boyunca tekrarladığımızda ilk bölümün başında başladığımız halimizle aramızda dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz.

 

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

4 yorum

  1. Merhabalar.Ben göbek egzersizlerini sık sık yapan biriyim ama benim şöyle bir sorunum var.Göbek bölgesinde çok ağrılar meydana geliyor bunun sebebi ne olabilir ?_

  2. bu hareketlerle beraber yediklerimize de dikkat etmemiz gerekiyor sanırım :d

  3. keşke birde bu hareketleri yapmak izin başımızda birisi olsa. okuyoruz okuyoruz ama nasıl yattığımız yerden elimizde cep telefonu ile.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*