24 Eylül 2021
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Cilt Sorunlarına Genel Bir Bakış
Cilt Sorunlarına Genel Bir Bakış

Cilt Sorunlarına Genel Bir Bakış

Cildimiz hepimiz için oldukça önemlidir. Vücudumuzun aşırı sıcak ve soğuktan kolay bir şekilde etkilenebilen en hassas bölgesi cildimizdir. Cilt sorunları güneş ışınlarının da etkisiyle daha çok yaz aylarında artış göstermektedir. Yazımızda genel olarak cilt sorunlarının neler olduğunu ve bunlardan korunmak için yapılması gerekenlerle ilgili önerilerimizi bulacaksınız. Cilt bakımı önerilerini yazdığımız yazımızı da okumanız faydalı olacaktır.

AKNELER SİVİLCELER

Kadınların büyük korkulu rüyasıdır akneler. Akneler genellikle kalıtsal bir sorun olmakla birlikte hormonel bozukluklar nedeniyle de oluşabilmektedir. Akne sorunları daha çok yağlı ciltlerde ortaya çıkmaktadır. Ciltte çıkan sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Eğer rahatsız edici boyuttaysa bu durum dermatoloğa gözükmenizde fayda vardır. Nemlendiricilerinizi kesinlikle yağsız seçmelisiniz. Cilde doğal peeling uygulayarak da aknelerin önüne büyük ölçüde geçilebilir. Yüz tipleri için doğal peeling konusunda bir yazıyı yakında yayınlayacağız. Takipte kalın.

Yüz Nemlendirici Doğal Maske

KURU CİLT

Cildimiz aşırı güneşe ve rüzgara maruz kalmaktan kuruyabileceği gibi dengesiz beslenme, sıvı yetersizliği ve asitli sabun kullanımından dolayı da kuruyabilmektedir. Kuru cilt kadınların en şikayetçi olduğu cilt tipidir. Kuru olan ciltler yağlı ciltlere göre daha çabuk yaşlanmaktadır. Eğer cildiniz kuruysa yağlı nemlendiriciler kullanmalısınız günde en az 2 kez yüzünüzü nemlendirmelisiniz bunun yanında zeytinyağı cildi yağlandırmada ve beslemede en önemli doğal ilaçtır yüzünüze pamuk yardımıyla bir miktar zeytinyağı sürüp 20 dakika bekletmeniz faydalı olacaktır.

YAĞLI CİLT

Yağlı cilt diğer ciltlere göre daha kalın bir cilt tabakasına sahiptir. Yağlı cildin oluşmasında ergenlikte ortaya çıkan hormon bozukluğu, yağlı yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi, yağlı ve nemli hava neden olmaktadır. Halk arasında yağlı cildin su ile fazlaca yıkanmasıyla sorunun halledilebileceği gibi bir inanış vardır. Ancak bu tamamen yanlıştır. Cildi gereğinden fazla yıkamak, cildi tahriş etmektedir. Unutulmamalıdır ki;  Suyla sadece üstteki yağ ve kir tabakası arındırılabilmektedir. Ancak deri altındaki yağlar, ölü hücreler ve kirler kalmaktadır. Yağlı ciltten arınmak için bir uzmana başvurulmalıdır. Bunun yanında yağsız nemlendiriciler seçilmelisiniz ayrıca çilek maskesi gibi yağlı ciltler için olan doğal maskeleri uygulayabilirsiniz.

KARMA CİLT

Bakımı en zor olan cilt tipidir. Bu cilt tipinde burun, alın ve çene yağlı yanaklar ise kurudur. T bölgesinde görülen sivilce ve akneler için bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Yüzünüze nemlendirici süreceğiniz zamanlarda 2 tür nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. T bölgesi için yağsız, yanaklar için ise yağlı nemlendiriciler kullanmalısınız. Doğal maskeler adında yayınladığımız makaleden size uygun maskeyi seçerek cildinize harika bir bakım yapabilirsiniz.

Kepekli Saçlar için Saç Kremi

KEPEK

Tam olarak kepeğe neyin neden olduğu bilinmemektedir. Kepek bir cilt sorunudur. Ailesel bir faktörde olabilir. Hava değişiminden yıkama şeklinden veya şampuan seçiminden de ortaya çıkmış olabilir. Kepek daha çok kuru ciltlerde görülmektedir. Kepekten arınmak için saç düzenli bir şekilde kepek için olan şampuanlarla yıkanmalıdır. Ayrıca zeytinyağının kepeğe iyi geldiği bilinmektedir. Saç derinize sürmeniz yararlı olacaktır. Kepekli saçlardan kurtulmak için yazımıda verdiğimiz önerilerden faydalanabilirsiniz.

EGZAMA

Egzamanın tam bir sebebi bulunamamaktadır. Aile üyelerinde astım, alerji, egzama şikayeti, saman nezlesi bulunan kişilerin egzamaya yakalanma oranı çok daha yüksektir. Stres egzama hastalığını şiddetlendirmektedir. Banyo yaparken egzamalı yerlere deterjan ve sabun asla sürülmemelidir. Öncelikle bir uzmana gitmenizde yarar vardır. Sonra ise günlük hayatta nelerin egzamaya sebep olduğunu bulup onlardan uzak durmanızda fayda vardır.

goz-cevresi-kirisikliklari

KIRIŞIKLIKLAR

Kırışıklıklar daha çok kuru ciltlerde görülmektedir. Cildinizi bol bol nemlendirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında bir uzmana başvurarak sizin için en uygun olan cilt maskesini veya kremi belirleyebilirsiniz.

GÖZALTI MORLUKLARI

Gözaltındaki morluklar kılcal damardaki kanın damar dışına sızmasıyla oluşmaktadır. Budan kurtulmanız için bol miktarda su tüketmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda çayın telvesini soğuduktan sonra bir süre gözaltlarınızda bekletmeniz yararlı olacaktır.

VARİS

Varisler vücuttaki toplardamarın çapının artmasıyla ve genişlemesiyle oluşmaktadır. Varisler kadınların korkulu rüyalarıdır. Vücuttaki estetiği bozmaktadır. Varisiniz varsa şunlara dikkat etmenizde yarar vardır:

  1. Hareketsiz kalmayın
  2. Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin
  3. Çok dar giysiler giymeyin
  4. Fazla kilolardan kaçının
  5. Fazla güneşlenmeyin
  6. Çok fazla baharat kullanmayın
  7. Ayaklarınızı genelde yukarı doğru uzatın
  8. Varisli bölgelere soğuk su masajı yapın

Bunun yanında doktora başvurmanızda yarar vardır.

GÜNEŞ YANIĞI

Güneş yanığınız ciddi durumdaysa ve çok fazla ağrınız varsa hemen en yakın hastaneye veya sağlık ocağına gitmenizde yarar vardır. Güneş yanığı olan kimseler çok fazla su tüketmelidir. Su, vücudun kaybettiği sıvıyı dengeler. Güneş yanığında görülen ağrılarda asla aspirin alınmamalıdır. Onun yerine ağrı kesici alınmalıdır. Yanığın olduğu bölgeye bir bez yardımıyla buz sürmekte fayda vardır. Buz asla yanık olan yere doğrudan konulmamalıdır bir bez kullanmanız gerekmektedir. Güneş yanığı sonrası cilt su toplamış ise bunun patlatılması cildin hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

CİLT LEKELERİ

Yüzdeki lekeler yalnızca sivilce lekelerinden ibaret değildir. Güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri de oluşmaktadır. Lekelerin oluşmaması için güneş kremleri kullanılmadan dışarı çıkılmamalıdır. Ciltte eğer lekeler varsa bir uzmana gösterilmeli ve lekenin türü belirlendikten sonra cilde uygun bir bakım yapılmalıdır. Lekelenmeleri önlemek için cildin çok iyi bir şekilde temizlenmesi de gerekmektedir. Ayrıca elma sirkesi su ile karıştırılıp lekeler üzerine sürüldüğünde lekelenmeyi önlemektedir. Cilt lekeleri içinde bir diğer tarifim sararmış bir salatalıktır. hemen bir sararmış salatalığı alın bir güzel rendeleyin ve daha sonrasın da suyu ile posasını ayırın. ayırdığınız suyu bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün işte bu kadar kolay. ayırdığınız posasıyla yüzünüze koyarak kendinize bir maske yapabilirsiniz. Ancak bunu bir yoğurtla karıştırıp yüze sürmeniz daha yararlı olacaktır.

Sağlıklı günler.

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*