26 Eylül 2021
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Basen ve Kalça İnceltici Ev Egzersizleri
Basen ve Kalça İnceltici Ev Egzersizleri

Basen ve Kalça İnceltici Ev Egzersizleri

Evde Basen Eritme Hareketleri

Kızlar hemen hepimiz kalça ve basenlerimiz ile problem yaşıyoruz. Fiziki sorunlarımızın en başında basen ve kalça büyüklüğü geliyor. Bunları düzeltmek için çeşitli yöntemler var, fakat en sağlıklısı ve en önemlisi egzersiz yapmaktır. Bazı insanlar evde basen eritme egzersizleriyle bir yere varamayacağını düşünür fakat bu yanlıştır. Hayal ettiğiniz ölçülere aşağıdaki hareketleri düzenli olarak uygulayarak ulaşabilirsiniz. Hareketleri gün içinde istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Hareketleri yaparken çok aç veya çok tok olmayın. Hareketlerle birlikte günde en az 2 litre de su içmeniz size yağ yakımında ekstra katkı sağlayacaktır. Beslenme olarak da beyaz pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tercih etmek, akşam 7 den sonra ağır yemek yememek gibi ufak değişikliklerle toplarlanmanızı hızlandırabilirsiniz. İlk haftalar 2 günde 1 yaparak başlayın, alıştıktan sonra her gün yapabilirsiniz. Fakat en önemli unsur düzenli olarak bırakmadan yapmanız. Çok zor değil televizyon izleyerek bile yapabilirsiniz en fazla 15-20 dakikanızı alır.

Basen ve kaçla bölgesini eriten hareketler resimli anlatım:

 basen bölgesini eriten hareketler

1- Evde uygulanan basen hareketlerinin ilki yukarıda görülen bacakları mideye çekme hareketidir. Kalçanızı da bir miktar havaya kaldırmalısınız.  Bu hareketi 3×10 şeklinde yapmanız basenlerinizin zamanla erimesi için oldukça yararlı olacaktır. (3×10 ne demek? Açıklayalım 3 set 10 tekrar demek. 10 kere dizlerinizi midenize çekip bırakınca 1 seti tamamlamış olursunuz. Ardından 20-30 saniye dinlenin ve 2. seti yapın)

basen bölgesini eriten hareketler

2- Basen inceltici hareketler resimli anlatımda ikinci hareketimiz çömelme(squat) hareketi yer almaktadır. Bu hareketi ellerinizi uzatarak da yapabilirsiniz. Kalçanızı dışarı doğru kasvisli şekilde uzatarak eğilmelisiniz. Nizami ve düzenli yapmanız şart.  Bu hareket 3×10 şeklinde yapılırsa arka kısımdaki basenlerden kalıcı olarak kurtulmanıza fayda sağlayacaktır. Ayrıca düzenli yapılırsa yuvarlak kalça formunu oluşturmak için çok etkili bir harekettir.

basen bölgesini eriten hareketler

3- Basen bölgesini eriten hareketler resimli anlatımda 3. hareketimizde yan şekilde yatıp aşağıdaki görseldeki gibi bacaklarınızı sırayla 3×10 olarak açmalısınız. Dizlerinizi bükmemeniz gerek. Bu hareket kalçaları oldukça sıkılaştıracaktır. Hareket bitince diğer tarafınıza dönüp diğer bacağınızı da aynı şekilde çalıştırın.

basen bölgesini eriten hareketler

4- Basen eritme egzersizleri resimli anlatımda 4. hareketimiz sırt üstü yatıp bacakları yukarı kaldırma hareketidir. Bacaklarınız eşit sırada kalkmalı ve dizlerinizi bükmemelisiniz.  Bu hareket karın ve göbek yağlarını eritme konusunda oldukça faydalı bir harekettir. Günde 4×10 şeklinde yapmanız yeterli olacaktır.

basen inceltici hareketler

5- Evde basen eritme hareketleri resimli anlatımda 5. hareket olarak çapraz mekik hareketimiz bulunmakta. Yan karın ve göbek yağları üzerine çok etkili bir hareket olup günde 3×10 yapmanız yeterli olacaktır. Eğer çok zorlanıyorsanız çapraz olarak değil de düz mekik olarak da yapabilirsiniz.

evde basen eritme hareketleri

6- Bu hareketimizde arka bacağı esneterek kalçamızı basenimizi ve karnımızı sıkılaştırma konusunda çok başarılı bir harekettir. Bunu da günde 3.x10 şeklinde yapabilirsiniz.

evde basen eritme hareketleri

7- Basen inceltici egzersizler konumuzun son hareketi. Sağa sola esneyerek kaslarımızı ve kemiklerimizi açıyoruz yandaki yağlarımızı eritiyoruz.  Bu egzersizi yaparken olabildiğince sola ve sağa esnemeye çalışalım. Ne kadar düzgün esnersek o derece fayda sağlayan bir harekettir. Bu hareketi de günde 3×10 şeklinde yapmanız önerilir. Bu hareketleri her akşam yapmanız 15-20dk’nızı almaz. Bir kaç ay sonra istediğiniz sıkılığa kavuşmanın buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

Sağlıklı zayıflamalar kızlar 🙂

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*