25 Ocak 2022
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Açlığı Bastıran ve Tok Tutan Yiyecekler
Açlığı Bastıran ve Tok Tutan Yiyecekler

Açlığı Bastıran ve Tok Tutan Yiyecekler

Son yıllarda insanlığın en büyük sorunlar birisi herkesin kabul edeceği gibi obezite ve şişmanlıktır. Bir türlü zayıflayamayan insanlar, sürekli yemek isteyenler, açlığını kontrol edemeyen insanlar sürekli kilo almaktalar. Açlığı bastıran yiyecekler neler öğrenip bunları tüketmeye dikkat etmek bu kişiler için bir çare olabilir diye düşünüyorum.

Tok tutan yiyecekler hakkında bilgiler yazımızın devamında geliyor.

Açlığı Bastıran Besinler

Diyet yapanlar normal öğünlerinden daha az besin aldıkları için çok acıkırlar. Diyeti bırakmanın en büyük nedenlerinden birisi de açlık hissi ile baş edememektir. Yemek yendikten yaklaşık yirmi dakika sonra başlayan tokluk hissi, 3-4 saat kadar sonra besinler sindirilip mideden geçtikten sonra azalmaya ve yerini açlık hissine bırakmaya başlar. Acıkmayı önlememiz mümkün olmadığı için acıktırmayı geciktiren yiyecekleri araştırıp bunları tüketmeliyiz. Peki, tok tutan yiyecekler nelerdir?

Acıkmayı Geciktiren Yiyecekler Nelerdir

lifli besinler

lifli besinler

İlk olarak yüksek lifli, posalı besinleri söylemek gerekir. Lif ve posalı besinler daha geç sindirildikleri için midede daha uzun süre kalırlar. Bu sebeple daha uzun sürede açlık hissi oluşur. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği tüketmenizi tavsiye ederim.

Kuruyemişler

Kuruyemişler

Yağ içermesi nedeniyle normalde kuruyemişlerden de çok çekinilmektedir. Ancak içerdikleri yağ asitleri ve mineraller sebebiyle uzun süre tokluk hissi sağlayabilirler. Gün içinde çeşitli saatlerde toplam 10 tane badem ya da 2-3 tane cevizi ara öğün olarak tüketmeniz açlığınızı bastıracaktır.

Sebzeler ve Salata

Sebzeler ve Salata

Diyet listelerinde de bolca yer verilen sebzeler ve salatalar da hem mideyi doldururlar, hem de kan şekerinin daha yavaş yükselmesine sebep oldukları için uzun süre tokluk hissi sağlarlar.

yulaf

yulaf

Sabah kahvaltılarında da bolca ezmesini sütle karıştırıp yediğimiz yulaf da uzun süre tok tutan besinlerdendir. Sütle karışımını kahvaltıda, yulaf kepeğini ise çorba veya yoğurtla birlikte bolca tüketebilirsiniz.

Çorba

Çorba

Yemek kültürümüzün olmazsa olmazlarından biri olan çorba da yemeğe başlarken içildiğinde mideyi doldurarak daha az yemek yememizi sağlar. Ayrıca az kalori ile uzun süre tokluk sağlarlar. Kızarmış kepekli ekmek ya da yulaf kepeği ile her öğünde mutlaka çorba içilmelidir.

Kuru fasülye, nohut, mercimek ve barbunya benzeri kurubaklagiller bitkisel protein açısından zengin besinlerdir. Ayrıca lif oranları da çok yüksektir. Bu sebeple kurubaklagiller uzun süre tokluk hissi sağlarlar.

Evet bayanlar benim önerilerim bu kadardı. Sizin eklemek istedikleriniz olursa yorum yapabilirsiniz. Sağlıklı günler.

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*