28 Eylül 2021
Anasayfa » Moda Dünyası » Kıyafet Seçerken Vücut Tipine Dikkat!
Kıyafet Seçerken Vücut Tipine Dikkat!

Kıyafet Seçerken Vücut Tipine Dikkat!

Kıyafetler, aslında bir kumaş parçasından çok daha fazlasıdır. Onlar kişiliğimizi ve duygularımızı ifade etmenin bir yoludur. Bu yüzden parmakla gösterilmek istemiyorsanız, vücut şeklinize uygun olmayan tercihler yapıp kendinizi kurban etmeyin. Elbise seçerken sadece ‘doğru elbise modeli‘ değil, ‘doğru vücut tipine göre elbise modeli‘ de aramak gerekiyor.

vücut tipi

Bu yaz elbiselerin ne kadar moda olduğuna dikkat ettiniz mi hiç? Elbiseler sadece giyene değil şehre de enerji katıyor. Stilimizi en iyi şekilde yansıtmak adına doğru elbise modeli seçmek oldukça önemli. Fakat sadece ‘doğru elbise modeli‘ değil, ‘doğru vücut tipine göre de elbise modeli’ seçmek gerekiyor.

Başlıca vücut şekilleri, elma, armut, çilek, cetvel ve kum saatidir. Bunlar size meyve kasesi gibi gelebilir, aslında bu şekiller vücudunuza uygun giyinebilmeniz için temel taşlardır.

Armut vücut tipine sahip olanlar

Üst bacak ve kalça bölgeleri daha geniş olan armut vücut tipine sahip kadınların tercih ettiği elbiseler diz üstünden birkaç santimetre bile daha yukarıda olmamalı. İlgiyi vücudunuzun alt kısmından farklı bir yere çekmek istiyorsanız süslü V yakalı bir elbise, evaze etekleri, yüksek topuklu ayakkabı ve çizmeleri tercih edebilirsiniz. Fazla ışıldayan elbiselerden de kaçının zira ışığı yansıtarak kıvrımlar ortaya çıkabilir.

Vücudunuz elma tipiyse

Vücudunuzun orta bölgesini nispeten kalın buluyorsanız, o zaman bu bölgeyi uzun göstermek ve dikkatleri kalın bel gölgenizden uzaklaştırmak gerekiyor. Skinny pantolonlar, mini etek ve şortlar tam size göre!  Bu vücut tipine sahip olanlar için göğüs dekoltesi de oldukça elverişli bir tercih olacaktır.  Belinize oturan bluzlar, derin yakalı üstler, yüksek belli etekler ve paçaları geniş pantolonlar da bu vücut tipine uygun kıyafetlerden. Kemer olarak da kalın olanları seçmeyin, deriz.

Çilek Şekli

Vücudunuz çilek şeklinde ise, geniş sırt ve geniş omuzlara sahipsiniz demektir. Bu beden türlerinde, arkadan erkeksi görünmemeniz için giysi seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız.

Yanlış Seçimler

  • Polo yakalı üstlerden uzak durun. Onlar üst kısmınızı daha hantal ve kilolu gösterecektir ki bunu hiç istemezsiniz.
  • Size uygun bir sutyen seçtiğinizden emin olun. Çünkü sutyenlerin elbiselerin duruşu üzerinde çok etkisi vardır. Eğer göğüs çatalınızın gözükmesinden rahatsız oluyorsanız, göğsü daha küçük gösteren sutyenler tercih edebilirsiniz.

Doğru Seçimler

  • Bu şekle sahip kadınlar, bedenlerini giysiler ile doğru şekilde bölerek, güzel bir görünüme sahip olabilirler. V yakalı veya geniş yakalı giysiler vücudunuzu en doğru şekilde bölerek, omuz hatlarınızı yumuşatacak ve bedeninize daha dengeli bir görünüm kazandıracaktır.
  • Bu bedene sahipseniz, ince bacaklarınız olması çok muhtemeldir. Bu yüzden bedene yapışan etekleri, dar paça kot pantolonları kullanarak bacaklarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Özellikle bu tarz kot ve etekler ile giyeceğiniz topuklu ayakkabılar bacaklarınızı daha da uzun gösterecektir.
  • Çilek vücutlarda genelde kilo karın bölgesinden alınır. Bu sebeple, bel hattınız çok da belirgin olmayabilir. Vücudunuzu saran elbiseler ve belinize takacağınız ince kemerler, bel hattınızı daha çok vurgulayarak, kum saati şeklinde bir görünüş kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kalın kolları olanlar

Şunu hemen belirtmemiz gerekir ki kolsuz elbiseler size göre değil. Bunların yerine omuzdan dar kesimli ve bileğe doğru genişleyen kol kesimli elbise ve bluzları tercih edebilirsiniz. Bu, kollarınızı olduğundan daha zayıf gösterecektir.

Küçük göğüslüler

Göğüslerinizin daha iri ve daha şekilli görünmelerini istiyorsanız göğüsleri toparlayıcı ve destekli sütyenler size uygun olanlar. Dikey çizgili ve ince bluz ve elbiseler de göğüslerinizi olduğundan büyük gösterir. Ayrıca sıra sıra kolyeler, renkli aksesuarlar ve ışıltı verecek makyaj ürünleri de oldukça faydalı. Bunların dışında ufak bir de önerimiz var. O da, sırtınız ve omuzlarınızın dik olması.

Büyük göğüslüler

İri göğüslü kadınların V yakalı elbiseleri tercih etmelerinde büyük yarar var. Bu, göğüsleri kesinlikle daha zarif gösterecektir. Gece kıyafetlerinde ise yine derin V yakalı elbise modelleri kullanılabilir. Oldukça iri göğüslere sahip olanlar ise straplez korseleri tercih edebilir. Fakat buradada derinlik dekoltesinin fazla olmaması gerekmekte.

Büyük bedenliler

Bol kıyafetler, fazla kiloları olan kadınları daha da kilolu gösterecektir. Bunun yerine dökümlü, kendini salan, belki de yarasa kollu kıyafetler seçilebilir. Ayrıca renk faktörü de oldukça önemli. Açık tonları daha az tercih etmek avantajlı olacaktır. Elbisedeki motif ve çizgilerin dik olması da kişiyi olduğundan daha zayıf göstermeye yardımcı.

İnce kadınlar

Kazaklar ve örme elbiseler ince kadınlar için müthiş seçenekler. Eğer oldukça ince bacaklara sahipseniz mini etekler seçmek yerine uzun ve akan elbiseler tercih edebilir. Kalın kemerler ve kabarık elbiseler de ince kadınlar için ideal. Elbiselerde yatay çizgiler seçilebilir. Kalçalardan aşağı hacimli inen tunikler kullanılabilir. Babetler ve şalvar tipi düşük bel etekler kullanılabilir.

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*