5 Temmuz 2022
Anasayfa » Dekorasyon » Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır
Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır

Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır

Perde bulunduğu odayı tamamlayan en önemli eşyalardan biridir ve perde seçerken perdenin tipi, rengi ve diğer özelliklerine göre karar verilmelidir. Üzerinde iyice düşünülmeden, araştırmadan, perde asılacak oda ve pencerenin özellikleri dikkate alınmadan tercih edilen perdeler, evinizde uyumsuz duracak ve hiç de hoş görünmeyen bir dekorasyona sebep olacaktır. Perdenin rengini belirlerken, odalarınızda dekorasyon için kullanılan renklerden birini yada o rengin biraz açık ya da koyusunu seçmeye özen göstermek gerekir. Örneğin oturma grubunuzda veya zeminde açık yeşil renk kullanılmışsa, perdeleri aynı yeşil tonunda veya daha koyu yeşil tonunda kullanabilirsiniz. Koltuklarınız desenliyse de kaplamasının zemin renginde düz renk bir perde seçimi doğru olabilir.

Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Perdeler bulunduğu mekana sıcaklık katar. Evlerimizin belki de en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Dantelli perdeler, stor perdeler, jaluzi perdeler, zebra perdeler, tualler, taftalar, kadifeler, ipek perdeler, keten perdeler camlarımızı güzel göstermenin yanında ev mahremiyetimizi korumamızı da sağlar. Ayrıca güneş ışığının rahatsız edici düzeyde evimize girmesini önlemek için de kullanılır. Doğru perde seçimi yapabilmek için odanın büyüklüğü, dekorasyonu ve mobilyalar ve halıların renkleri göz önüne alınmalıdır.

Zamanımızın çoğunu evimizde geçiriyoruz. Bu nedenle evlerimizin temiz ve güzel döşenmiş olması gerekmektedir. Güzel döşenmiş bir evin en önemli objelerinden biri de perdelerdir. Perde seçerken mobilyalara da dikkat etmek gerekir. Mobilyalarınız spor tarzda ise, sade kesimli düz perdeler seçilmesi uygun olacaktır. Desenli halı yada koltuklara sahip isek, mobilyalarla uyumlu bir perde ve düz renkte abartısız tül seçmeliyiz. Bunlara dikkat etmez ise, odalarımız boğucu, karışık ve kalitesiz görünür. Örneğin, klasik mobilyalarla döşenmiş bir odanın perdeleri spor kesimli kumaş ve modellerden seçilmemelidir.

 

Salon için Perde Seçimi

Odamızı daha özel göstermesi için yerlere kadar uzanan düz renk tüller, pano ve balon kadife, tafta, sonil kumaştan yapılmış perdeler seçebiliriz. Dekorasyonu tamamlamak için perde kumaşından duvar panosu, küçük süs yastıkları gibi objeler yaptırmak iyi bir seçim olacaktır.

Salonumuza perde seçerken bordo, yeşil, altın sarısı tonları, kahverengi, kırmızı yada bej tonlarda perdelere bakabiliriz. Klasik bir hava katmak için kendinden desenli dokuma kumaşlar tercih edilebilir. Modern sportif bir salon havası yaratmak için ise sadece tül tercih edilebilir.

Çocuk Odasına Perde Seçimi

Çocuk odalarında abartısız perdeler seçilmelidir. Yarım perde ve tüller aydınlık, ferah bir ortam yaratmak için tercih edilebilir. Kız çocukları için çiçekli desenler, erkek çocukları için ise çizgi film kahramanları doğru bir tercih olabilir.

Mutfak Perdesi Seçimi

Biz bayanların evde en çok zaman geçirdiği yer şüphesiz mutfaklardır. Mutfakta gün boyu yaptığımız yemeklerin kokusu perdelere de zamanla sinecektir. Bu nedenle mutfak perdesi seçerken kolay yıkanabilen sentetik dokumaları yada ahşap, alüminyum jaluzi tipte katlamalı perdelikleri düşünebiliriz. Banyo musluğunda bile yıkanabilen jaluziler mutfağınıza modern bir hava katacak, mutfağı daha havadar da gösterecektir.Mutfak Perdesi Modelleri 2017

Mutfak perde dekorasyonu tavsiyelerimiz için yukarıdaki görsele tıklayabilirsiniz.

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı

Yerlere kadar inen desenli dokuma tüller, ipek vual veya sentetik ipek perdeler güzel bir seçim olacaktır. Yatak odası perdeleriniz fantezi ve renkli olabilir. Gizemli bir hava katmak için kadife, saten, tafta yada ipek santuk perdeler seçebilirsiniz. Yatak örtülerini de perdelik kumaştan yaptırmak yatak odasına ayrı bir şıklık katacaktır.

Önerilerimizi okuduktan sonra sizler için bir araya getirdiğimiz perde modelleri resimlerine de göz gezdirmek isteyebilirsiniz:

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

2 yorum

  1. Bir perdeci olarak yazınızı başından sonuna kadar okudum. Tüketicileri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

  2. Sutlu kahve koltuk takımı aldım ona uygun nasıl perde almaliyim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*