25 Ocak 2022
Anasayfa » Makyaj ve Güzellik » Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri
Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

Siyah noktalar her zaman insanların cilt problemlerinden birisi olmuştur. Daha çok yağlı cilt tipine sahip insanlarda gözüken siyah noktalar, genellikle burun ve çevresi, alın ve çene bölgesinde oluşurlar. Hormanların daha yoğun faaliyette olması nedeniyle gençlerde siyah noktalar daha fazla görülürler. Siyah noktalara çözüm aranırken kesinlikle sıkılmamaları gereklidir, tırnaklarla temas edilmemelidir. Buna dikkat edilmezse ciltte kalıcı iz ve lekeler oluşabilir. Masaj yapar gibi, yumuşak dokunuşlarla fazla bastırmadan ve tırnak teması sağlamadan cildi nemlendirerek sıkmanız biraz daha uygun olabilir.

Siyah noktalara karşı ne yapılabilir?

Her cilt tipi için etkili farklı bir siyah nokta tedavisi bulunmaktadır. Siyah noktalar için doğal tedavi yöntemlerinden en çok uygulananı buhar banyosu tekniğidir. Haftada bir buhar banyosu yaparak cildinizi rahatlatmanız iyi gelecektir. Ayrıca banyoda geçirdiğiniz zamanı artırmak da olumlu etki yapacaktır. Buhar tekniği uyguladıktan ya da uzun ve sıcak bir banyo yaptıktan sonra yumuşayan cildiniz siyah noktaların temizlenmesi için uygun hale gelecektir.

Siyah noktalar, ciltteki gözeneklerin çeşitli kir ve ölü hücreler tarafından tıkanması neticesinde oluşurlar. Cildinizde isminden de anlaşıldığı gibi siyah lekecikler 0larak görülürler. Tedavisi zamanında yapılmazsa ben veya sivilcelere dönüşebilirler.

Cildinizi her zaman temiz tutar ve düzenli olarak nemlendirici bakım yaparsanız siyah noktalar oluşmadan önlem almış olursunuz. Ancak cildinizde siyah noktalar oluşmuş ise tedavisi için piyasada satılan malzemeleri kullanmadan önce size vereceğimiz doğal çözümleri de deneyebilirsiniz.

Siyah Noktalara Karşı Karbonat Kürü

Siyah Noktalara Karşı Karbonat Kürü

1 tatlı kaşığı karbonatı çok az su ile karıştırıp hamur kıvamına getirin. Karışımı sorunlu bölgelere uygulayın. Bölgeye hafifçe masaj yaparak 5 dakika bekletin. Ilık su ile temizleyin. Karbonatın peeling etkisi nedeniyle cildiniz tamamen temizlenecek ve siyah noktalardan kurtulacaksınız.

Domates Suyu ile Siyah Noktalardan Kurtulun

Domates Suyu ile Siyah Noktalardan Kurtulun

Domates suyunu sorunlu bölgelere hafif masaj yaparak yedirerek ve sonrasında da ince bir dilim domatesi sorunlu bölgeye hafifçe sürerek siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Domatesin içindeki besleyici maddeler cildinizi ölü hücrelerden temizleyecek ve kirden arındıracaktır.

Siyah Noktalara Karşı Deniz Tuzu

Siyah Noktalara Karşı Deniz Tuzu

Bir avuç deniz tuzunu az miktarda su ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sorunlu bölgeye uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Sonra cildinize hafifçe masaj yapın. Deniz tuzunun etkisiyle cildiniz temiz ve canlı bir görünüme bürünecek.

Portakal ile Siyah Noktalardan Kurtulmak Çok Kolay

Portakal ile Siyah Noktalardan Kurtulmak Çok Kolay

Güneşte kurutulmuş portakal kabuklarını rendeleyerek yada robotta çektirerek iyice toz haline getirin. Portakal tozunu gül suyu ile karıştırın. Elde ettiğiniz hamuru siyah noktaların üzerine uygulayın. Kuruduğu zaman cildinize hafifçe masaj yapın. Ardından soğuk ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Sağlıklı günler!

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

5 yorum

 1. Bu konuda kesinlikle kimyasallar uzak durun. Benim ciddi bir sorunum olmuştu. Bu tip sağlıklı ve doğal yöntemler her zaman için tercih edilebilir.

 2. Karbonatı daha önce de duymuştum ve kullandım da ancak pek etkisini göremedim diyebilirim. Bununla alakalı daha somut adımlar atılmalı diye düşünüyorum bu tür sorunları olan varsa. Ben düzenli spor yapıp vücuttan toksinleri atarak bu sorundan kurtuldum.

 3. Aslında en iyi çözüm, korunmaktır bence.
  Bu siyah noktalar oluştuktan sonra düzelmesi gerçekten zor oluyor.
  Bunun yerine düzenli peeling ve sağlıklı yaşam sayesinde, oluşmaması daha kolay.

 4. Meliha Bertuğ

  Benim cildime en iyisi buhar banyosu gelmişti. Size de tavsiye ederim.

 5. kubilay çelik

  Benimde yüzümde çok fazla siyah nokta var bu bilgiler çok iyi oldu deneyeceğim bakalım inşallah işe yarar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*