2 Temmuz 2022
Anasayfa » Makyaj ve Güzellik » 8 Adımda Doğal Yollarla Saçınızı Uzatın
8 Adımda Doğal Yollarla Saçınızı Uzatın

8 Adımda Doğal Yollarla Saçınızı Uzatın

8 Adımda Doğal Yollarla Saçınızı Uzatın

Hemen her bayanın güzel ve uzun saçlara sahip olma isteği vardır. Ancak saç uzatmak nedense bize zor ve uğraşlı geldiği için sabretmekte zorlanırız. Doğru yöntemleri bildikten sonra saçlarımızı doğal bir şekilde ve hızlıca uzatmak mümkün. Bu yazımızda sizler için, doğal ve hızlı şekilde saç uzatmanın 8 yolunu ele aldık.

1. Saçlarınızı her gün yıkamayın.

Her gün saç yıkamak saçlarınıza sandığınızdan daha fazla zarar verir. Saçınız için gerekli olan koruyucu yağlar, sık yıkama yaptığınızda azaldığı için uzun vadede saçlarınızın zayıflamasına neden olur. Saçlarınızı hafta 3-4 kere yıkamanız yeterlidir. İlk başlarda saçlarınız yağlı gibi gelebilir ancak saç dipleriniz zamanla buna alışacak ve bu durum geçecektir. Ayrıca kuru şampuanları (dry shampoo) kullanarak da saçınızı yıkamayı deneyebilirsiniz. Saçlarınızı soğuk suda yıkamanız da saçlarınızdaki kırılma ve kıvrılmaların önüne geçmede ayrıca etkii olacaktır. Çok soğuk su kullanıp hasta da olmayın tabii 🙂

2. Saçlarınızı özenle nazikçe yıkayın.

Duştan çıktığınızda saçlarınızı nazikçe sıkarak fazla suyu akıtın ve kuru ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Kesinlikle saçlarınız ıslakken havluyla silmeyin veya masaj yapmayın. Saçlarınızdaki karışıklıkları geniş dişli bir tarakla tarayarak açın. Saçlarınızı mümkün olduğunca kendiliğinden kuruması bırakın.

3. Kimyasallardan korunun.

Reklamlarda gördüğümüz tüm sampuanlar, şekillendiriciler ve benzeri ürünler kimyasal maddeler içerirler. Bu ürünler kısa vadede saçınızı güzel gösterirler ancak uzun vadede çok daha fazla zarar verirler. Mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı ürünleri seçmek uzayan saçlarınızın solgun ve kuru olmasını engelleyecektir. Sülfat içeren şampuanları ve silikonlu güçlendiricileri kullanmaktan kaçının.

4. Sağlıklı beslenin.

Siz yediklerinizsiniz. Sağlıklı bir diyet tarzı beslenme saçlarınızın hızlı, dolgun ve parlak bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Meyve, sebze ve fındık türlerinde bol bulunan B vitaminleri saçlarınızın dolgun ve kuvvetli bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Bu nedenle B vitamini almaya özen gösterin. Ayrıca proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır. Saçlarınız için bol bol et, balık, baklagiller ve lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin. Somon balığı, zeytin yağı, fındık türleri ve avokadoda bol bulunan Omega-3 saçlarınızı parlak ve düz olmasını sağlar.

5. Vitamin kullanın.

Bazı vitaminler sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağladığı gibi saç ve tırnak uzama hızını artırırlar. Doktorunuza danışarak bu vitamin kapsüllerinden de kullanabilirsiniz.

6. Saçlarınızı salın.

Saçlarınızın sıkı olduğu saç tasarımları saçlarınızda kırılmalara sebep olurlar. Bu nedenle bu tasarımlardan uzak durun. Bırakın saçlarınız özgürce ve sağlıklı bir şekilde uzasınlar.

7. Saç diplerine masaj yapın.

Haftada 2-3 kere saç diplerinize 10 dakikalık masajlar yapın. Bu sayede saç diplerinde kan dolaşımını hızlandırmış ve saçlarınızın uzama hızını artırmış olacaksınız.

8. Kırıklardan kurtulun.

Saç uzatırken kırıklardan kurtulmak önemlidir. Genellikle 6 haftada bir kırıklarınızı aldırabilirsiniz. Ancak saç uçlarınız sağlıklı, güçlü ve canlıysa kestirmenize gerek yoktur. Sadece kırıklar olduğunda kestirmelisiniz.

Benim önerilerim bu kadar kızlar. Saç uzatma konusunda sizin önerileriniz neler? Yorum yaparak konuya katkıda bulunabilirsiniz.

KafeBayan Facebook Sayfası

Hakkında Janset

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*